Відспівування покійних в церкві проводять церковні священики, які перебувають на службі в храмі. Один представник або кілька служителів відвідують будинок покійного і проводять ритуал. Над тілом покійного необхідно прочитати Псалтир і інші молитви зі спеціальних молитовних книг. Найбільш важливо прочитати необхідні молитви до моменту поховання. У разі загибелі віруючої людини, відспівувати його необхідно кілька днів поспіль вдень і вночі за допомогою приїзду священнослужителів, домашнього молитовника, подальших регулярних відвідувань служби. Відспівування на кладовищі або будинку проводять над труною в присутності близьких. Можна провести обряд в морзі, в храмі або будь-якому приміщенні, де встановлена труна для прощання з близькими.
Процес має на увазі читання Псалтиря за допомогою церковного співу, використання ритуальних інструментів в необхідному порядку і кількості. Вся процедура залежить від одного священика, а тому допустимо навіть відспівування в морзі, особливо якщо транспортувати тіло на цвинтар не потрібно. Так буває, коли родичі замовляють кремацію або бальзамування, наприклад.
Православні молитви за померлих
Книгу Псалтир читають в положенні стоячи. У складі її міститься 20 віршів, які додатково розділені на частини. В кінці прочитання кожної священик читає молитву про последовании по результату душі. Покійного називають «новопреставленим». Так вважають перші 40 днів з моменту смерті. Для дітей до семи років цей термін звучить як «немовля».
В молитвах відображені етапи руху духу на шляху до раю. Тут жваво відбиваються емоції людини протягом життя і в момент загибелі. Тривалість і вартість відспівування залежить від періоду проведення ритуалу, умов і необхідності виїзду священиків.
Після поховання додатково потрібні молебні в церкві протягом 40 днів. Божественна літургія проводиться за участю та без присутності родичів на замовлення. Часто в церкві замовляють літургію, купують свічки і моляться разом зі священиком в храмі. Ці процедури допомагають душі покійного знайти спокій, а родичам - прийняти факт загибелі близької людини.
Додатково в церковній практиці відбувається панахида. Це служіння за упокій душі в храмі. Метою його є звернення до Бога з проханням про милосердя до душі покійного, прощення гріхів і вознесіння на небеса.
Є ще літію або всенічне бдіння, яке здійснюють у домашніх умовах при винесенні тіла з дому.
На будь-який відспівування ціна в різних храмах відрізняється. У головних міських соборах і місцевих храмах різниця може бути істотною. Пов'язано це з рангом священиків і багатьма іншими показниками. У народі вважається, що в головному міському чи районному соборі молитви більш ефективні, ніж в місцевій церкві.